V obchode je dostať rôznofarebné banány. Od zelených až po čierne. No tie čierne až tak veľmi nie – snáď iba v jednote… Banán už dávno nie je považovaný za exotické ovocie. Sú stále dostupné a už takmer zľudovené. O pozitívnych účinkoch banánov sa hovorí už dosť dlho.
Čo urobíte keď je banán už úplne prezretý a má čiernu šupku? Na základe posledných poznatkov vedcov si povieme či je vhodné konzumovať takéto banány.
Výhody zrelých banánov
V nezrelých – zelených banánoch sa nachádza nerozpustná vláknina. Táto nie je rozkladaná v tenkom čreve a fermentuje tu, čo často spôsobuje tvorbu plynu. V zrelom ovocí sa väčšina vlákniny – škrobu mení na cukor. Preto sú zrelé banány nielen sladšie na chuť, ale aj ľahšie stráviteľné. Takže sú užitočnejšie na trávenie.
V zrelých banánoch sa nachádza oveľa viac zdraviu prospešných látok. A čo je najdôležitejšie – čím tmavší banán, tým viac obsahuje proteínu TNF (tumor necrosis factor), ktorý inhibuje rast nádorových buniek.
Jedením 1 zrelého banánu denne, posilňujete imunitu. Vedci z Japonska tvrdia, že takéto ovocie obsahuje viac vlákniny, vitamín C, skupinu B, draslík a antioxidanty ako nezrelé.
Najlepšie využijete živiny z banánu v prípade, že ho budete jesť dve hodiny po raňajkách ako občerstvenie. Nejezte ich na prázdny žalúdok. Aby ste boli zdraví, jedzte správne!